Sredinom maja biće obilježeno trideset godina od osnivanja Vojske Republike Srpske. VRS je osnovana 12. maja 1992. godine, odlukom Narodne skupštine “Srpske Republike Bosne i Hercegovine”. Vojska Republike Srpske rasformirana je 1. januara 2006. godine kada je integrisana u zajedničke Oružane snage Bosne i Hercegovine.
Milorad Dodik, član Predsjedništva Bosne i Hercegovine iz Republike Srpske i predsjednik SNSD-a, krajem prošle godine najavio je da će Republika Srpska ponovo formirati VRS. Dodik je to najavio najavljujući vraćanje različitih nadležnosti sa BiH Republici Srpskoj. Član Predsjedništva se nakon toga ućutao. Navodno je od ponovnog formiranja Vojske Republike Srpske odustao na nagovor predsjednika Srbije, Aleksandra Vučića.
Novinar Goran Dakić kaže da ni jedna Dodikova najava koja je imala ili ima uporište u nacionalnom nije ostvarena. Podsjeća na najave referenduma, nezavisnosti Republike Srpske, vraćanja nadležnosti. Dakić sve te Dodikove najave naziva predizbpornim trikovima koji se narodu “bacaju u oči”.
“Dodik, šta god mi mislili o njemu i kako ga god oslovljavali on je pragmatičan političar i on zna da je to karta, da je prič o nacionalnoj ugroženosti karta koja kod naroda uvijek prolazi. Njegovo veliko srbovanje je njegov najjači politički i predizborni adut. S obzirom na to da su priče o referendumima, ipak, malo potrošene, malo izblijedile i da se ne mogu servirati ponovo i ponovo bilo je potrebno osmisliti novu mantru, novu reklamu koja že poslužiti da on jača svoju poziciju kao nacionalni vođa. I to je sad trenutno ta priča o nadležnostima, o tome da će Republika Srpska ponovo imati vojsku…A on ne može godinama da riješi da Banjaluka bude glavni grad RS a kamoli da vrati vojsku.”, kaže Goran Dakić.
Ključno pitanje je, smatra Dakić, zašto ta priča Dodiku konstantno prolazi. Ono što jeste činjenica jeste to da Dodik poput ostalih regionalnih “lidera” zna da nacionalna priča prolazi kod naroda. Pitanje je i zašto Dodik ne bude kažnjen od javnosti nakon što ne ispuni data obećanja.
“Zato što obećanja traju kao i novine, jedan dan. Naprosto ako vi imate hiperprodukciju obećanja a imate ih gotovo na dnevnom nivou i svaka hiperprodukcija dođe do svog pseudo. Naprosto narod zaboravi u petak ono što je Dodik obećao u ponedeljak jer je od ponedeljka do petka obećao pet novih stvari u utorak, srijedu i četvrtak. To je jedan razlog. Drugi razlog je zato što nema kvalitetne opozicije. Nema opozicije koja želi nešto da radi. Naša opozicija je, u suštini, svedena na jedan sitni aktivizam u vidu PDP-a i jedan pasivni pristup opozicionom djelovanju koji baštini SDS koji zapravo čeka da se nešto desi, odnosno da stranci dođu i da smijene Dodika ili da mu zabrane učestvovanje na izborima“, smatra Goran Dakić.
Analitičarka iz Banjaluke, Tanja Topić, kaže da je od početka bilo jasno da je Dodikova inicijativa nerealna. Jasno je bilo da takva ideja nikada ne može zaživjeti. Objašnjava da je do sada, kada je riječ o reformi odbrane u BiH, iz Republike Srpske odnosno njenog političkog rukovodstva došlo mnogo haotičnih ideja.
“Najprije je u Narodnoj skupštini Republike Srpske usvojena deklaracija o vojnoj neutralnosti ali prije toga svi funkcioneri koji sudjeluju u institucijama države Bosne i Hercegovine složili su se za NATO put Bosne i Hercegovine čemu su, naravno, saglasnost dali i predstavnici iz Republike Srpske. Nakon te ideje o vojnoj neutralnosti dolazi ideja o formiranju sopstvene vojske. Tada je iz šešita izvučen slovenački scenario zauzimanja kasarni i vidjelo se da je to vrlo teško izvedivo u praksi“, kaže, za Gerila info, Tanja Topić.
Tanja Topić kaže da takve ideje treba jako mnogo novca kojeg Republika Srpska nema. Drugi problem je i taj, objašnjava Topićeva, što Republika Srpska po ovom pitanju ne može donositi jednostrane poteze već može samo vršiti određene opstrukcije.
“Dodik je definitivno svjestan nerealnih obećanja ali to nije prvo nerealno obećanje. Od 2010. godine građanima Republike Srpske obećan je referendum o samostalnosti, o nezavisnosti Republike Srpske i ispostavilo se da je to punih petnaest godina jedna šarena laža odnosno populizam, odnosno igranje na onu kartu koja izaziva jako mnogo emotivnog naboja kod građana i dovodi do homogenizacije po nacionalnoj osnovi a samim tim daje i dobar izborni rezultat onima koji su pokrenuli to pitanje“, kaže Tanja Topić.
Riječ je, kaže ova analitičarka, o klasičnom populizmu bez ikakvog realnog uporišta. Ona smatra da je problem u tome što niko na kraju ne postavi pitanje zašto obećanja nisu ispunjena. Niko, takođe, ne kažnjava političare koji ne ispunjavaju data obećanja od izbora do izbora.
GERILA info