Sukob SNSD-a i DEMOS-a krenuo je u predizbornom periodu, kada su pojedini odbori partije koju vodi Nedeljko Čubrilović, prije svega oni u Palama i Zvorniku, napustili koaliciju sa strankom Milorada Dodika. Danas prvi ljudi DEMOS-a u pomenutim sredinama, Aco Stanišić i Spomenka Stevanović, uz pomoć SNSD-a „jurišaju“ na prvog čovjeka stranke kojoj pripadaju. Zašto je došlo do ovakvog obrta?
Iako su iza nas tek dva dana tekuće sedmice, u DEMOS-u vri istim intenzitetom kao i u prethodnom periodu. Nakon što je dvoje poslanika, Milan Dakić i Suzana Gašić, napustilo partiju i prešlo u SNSD, trojka iz Narodne skupštine RS, koja je ostala u DEMOS-ovom dresu, Aco Stanišić, Spomenka Stevanović i Siniša Mijatović, ali i poslanik te stranke u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH, Čedomir Stojanović, zatražili su odlazak Nedeljka Čubrilovića sa čela partije ali i Vlade RS, u kojoj vodi resor saobraćaja i veza.
Čubrilović je odbio pomenuti zahtjev, a na nedavnoj sjednici Predsjedništva stranke postalo je poznato i zašto. Iako su glas protiv njega podigli svi predstavnici u parlamentima Srpske i BiH, on je zadržao većinu u pomenutom partijskom tijelu. Imajući u vidu da suprotstvaljene strane nisu našle kompromis, epilog je odložen za sjednicu Glavnog odbora.
„Trudimo se da smanjimo tenzije bar do sjednice Glavnog odbora koja bi trebalo da bude u drugoj polovini januara. U ovom momentu niko nije odustao od svojih zahtjeva. Predsjednik Čubrilović ima podršku članova Predsjedništva da ne podnosi ostavku, tako da u ovom momentu smo pokušali da smirimo tenzije i status kvo je takav kakav jeste ali u nekom naredno periodu i na sjednici GO pokušavamo da se izdogovaramo kako dalje u političkom radu”, rekao je Boran Bosančić, generalni sekretar DЕMOS-a.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
U međuvremenu, trojka iz NSRS „na svoju ruku“ formira zajednički poslanički klub sa poslanicima SPS-a Gorana Selaka, a gotovo čitavi odbori DEMOS-a u Bijeljini i Kneževu prelaze u SNSD, stranku iz čije „kuhinje“ je najvjerovatnije i dirigovana čitava akcija.
Međutim, ono što je unijelo najviše nedoumica u čitavu DEMOS-ovu sapunicu jeste pitanje kako su akteri koji su i zatalasali odnose ove stranke sa SNSD-om, sada u njihovoj milosti, a Čubrilović koji je uvijek bi servilan najvećoj partiji u Srpskoj najednom postao jedini problem te stranke. Podsjećamo, odnosi SNSD-a i DEMOS-a su se zakomplikovali nakon što su obje istakle kandidate za načelnika Pala. „Ulje na vatru“ dolio je zvornički DEMOS koji je u jeku predizborne kampanje izašao iz koalicije sa SNSD-om uz optužbe koje su javno iznosili.
Prema riječima sagovornika Gerile, dobro upućenog u odnose unutar vladajuće koalicije, Čubrilovićev “grijeh” nije to što je dopustio kandidovanje Dejana Kojića za načelnika Pala, koji je kasnije i osvojio pomenutu poziciju, već njegovi postizborni postupci.
„Potez zbog koga je Čubrilović precrtan u vrhu SNSD-a jeste njegov pokušaj da se udruži sa liderima Ujedinjene Srpske i Socijalističke partije, Nenadom Stevandićem i Petrom Đokićem, i na taj način, sa tada 14 poslanika, da stane pred Dodika sa određenim zahtjevima“, kaže naš sagovornik.
Međutim, plan nije prihvaćen, o svemu je ubrzo upoznat i lider SNSD-a, i tada počinje silovit udar na predsjednika DEMOS-a.
Fuzija DEMOS-ovih poslanika u NSRS sa SPS-om nije slučajna, te će, prema mišljenju našeg sagovornika, ukoliko Čubrilović ode sa čela partije, vjerovatno doći do neke vrste ujedinjenja pomenute dvije partije, nešto slično kako su nedavno učinili DNS Nenada Nešića i NPS Darka Banjca.
„Ako Čubrilović ostane predsjednik, stranku sigurno napuštaju svi poslanici, ali i brojni odbornici i članstvo. Takva stranka nema šta da traži na izborima 2026. godine, te se može samo ugasiti“, zaključio je naš sagovornik.
DEMOS je, inače, osnovan 2018. godine, nakon što je grupa poslanika predvođenih Čubrilovićem napustilo DNS zbog neslaganja sa tadašnjim liderom te stranke Markom Pavićem.
Gerila.info