Prošlo je više od godinu dana od kako je počelo suđenje Branislavu Zeljkoviću, bivšem direktoru Instituta za javno zdravstvo RS i još četiri osobe koje su optužene za krivično djelo zloupotreba službenog položaja, u slučaju takozvanih korona nabavki.
Iako je na početku suđenja dogovoren okvirni plan između Sudskog vijeća, tužilaštva i odbrane da bi ročišta trebalo da se održavaju svakog ponedjeljka, do sada je održano tek 10-ak ročišta i još uvijek se ispituju prvi svjedoci tužilaštva.
S obzirom na ambiciozan plan Republičkog javnog tužilaštva da se sasluša više od 70 svjedoka, pet vještaka i izvede više od 2.400 materijalnih dokaza, ovo bi moglo biti jedno od najdužih suđenja u istoriji našeg pravosuđa.
“Sudiće mu do 2041.godine i dobiće 6 mjeseci uslovno”, kratko je prokomentarisao Nebojša Vukanović, koji je više puta isticao da je pravosuđe u BiH neefikasno.
Inače, ovo suđenje je više puta odgađano zbog bolesti drugooptuženog Slavka Bojića, direktora firme “Procontrol”.
Cijeli slučaj je pod velikom pažnjom javnosti, a uprkos dosadašnjem tempu, novinari koji prate suđenja smatraju da će nastavak biti mnogo učinkovitiji.
“Vjerujem da će nakon početnih otezanja i odgađanja ročišta, postupak protiv Zeljkovića krenuti uobičajenim tempom. Kako se radi o do danas najkompleksnijem predmetu očekujem do godinu dana trajanja prvostepenog postupka. Naravno, pravosnažnost će biti tek krajem iduće godine, ukoliko ne bude novih odgađanja, u što sumnjam”, kaže Nikola Morača novinar Euroblica i portala srpskainfo.com.
Suđenje je odgođeno u oktobru i nastavljeno tek prije dvije sedmice, nakon što je tim vještaka medicinske struke Sudu dostavio nalaz i mišljenje o Bojićevom zdravstvenom stanju u kojem se, kako saznajemo, navodi da je optuženi sposoban za praćenje procesa.
U pomenutom nalazu se predlaže i da postupak ne traje duže od tri sata.
Osim Bojića i Branislava Zeljkovića, optužnicom u ovom predmetu su obuhvaćeni i vlasnik firme “Promeding“ Laktaši Dragan Dubravac, direktor turističke agencije “Travel for fun“ Saša Marković i bivši direktor “Sineks laboratorije“ Sani Crljić. Svi su optuženi da su počinili krivična djela zloupotreba službenog položaja ili ovlaštenja u pomaganju i zloupotrebama u postupku javne nabavke, a Marković i za krivično djelo davanje mita.
Prema navodima optužnice, oni su u postupcima javnih nabavki za vrijeme trajanja virusa korona, oštetili Republiku Srpsku za 1,3 miliona KM.