Udarni naslovi ovih dana, nakon završenog jedanaestog Weekend Media festivala u Rovinju trebalo bi da glase: “Gerila osvojila turnir na tlu svjetskog vicešampiona!” ili “Banjalučani pokazali kako se igra fudbal. U finalu savladali ekipu iz Zadra!”. Novine u Hrvatskoj nakon završenog medija festivala u Rovinju ipak su pune vijesti o hiljadama posjetilaca, desetinama panelista iz čitave regije i još jednom uspješno organizovanom Medija festu u Istri.
Svako se hvali onim u čemu je najbolji, Gerila fudbalom koji se igra kroz oči kamere koja snima sa glave igrača, makar do sljedeće godine, a Hrvati nogometom, makar do narednog Svjetskog prvenstva. Da je uspjeh koji je ova zemlja ostvarila na ovogodišnjem Svjetskom prvenstvu velika marketinška šansa potvrđuje i gostovanje selektora hrvatske reprezentacije Zlatka Dalića na festivalu.
Posjećena je bila i hala u kojoj je govorio a kasnije održao predstavu glumac Branko Đurić. Zapanjuje energija ovog pedesetšestogodišnjaka.
Rovinj kao da je u Italiji. Cijene svakako prate više italijanski od balkanskog standarda. Ekipu Gerile najviše je zaboljela cijena piva, 15 kuna u prodavnicama 25 na festivalu. Naredne godine greška prouzrokovana neiskustvom mora da bude ispravljena domaćim pivom (otvoren konkurs za pivaru koja želi da bude sponzor putovanja).
Pojedine članove buni, čak i otvoreno negoduju, preveliko prisustvo tehnologije prilikom plaćanja. Naime, u fabrici u kojoj se održava Weekend media festival gotovina ne postoji kao sredstvo plaćanja već se novac uplaćuje na narukvicu kojom kasnije plaćate. Dovoljno za sumnju pojedinih članova Gerile i odluku da veći dio vremena i novca potroše uz pivo sa pogledom na more umjesto na privlačne ženske hodajuće reklame najnovijih modnih brendova. Pogotovo kada u pokušajima da narukvicu opustite učinite samo da se dodatno stegne oko ruke što morate da trpite naredna tri dana.
Rovinj je, osim što je za naše prilike preskup, prelijep grad. Grad je, iako je druga polovina septembra, pun turista, uglavnom italijanskih. More je i početkom jeseni pogodno za kupanje. Kamene plaže, međutim, poželjno je izbjegavati noću, što zbog galebova, što zbog klizavih stijena. I jedno i drugo su dva novinara Gerile iskusila na svojoj koži. Jedan je (jedini doktor među nama) i dalje kivan na galebove.
Dok smo u Rovinju stižu informacije o novim napadima na novinare u Republici Srpskoj. Pitamo se šta je sljedeće uz žalosnu konstataciju da niko ne zna šta nas čeka poslije izbora.
Srećna okolnost odlaska u Rovinj je i makar na nekoliko dana izbjegavanje predizborne parade neukusa i kiča. Bolje je da su nas galebovi pojeli nego da smo morali da slušamo izjave pojedinaca na nekim predizbornim skupovima koji to i nisu bili već su ponovo institucije i javne ustanove zloupotrebljene i stavljene u službu stranaka.
Uzalud sve. Na ulasku u Republiku Srpsku spremno čekaju lica sa ogromnih bilborda, svježa, vedra i nasmijana kao da živimo u Diznilendu. Doduše oni svakako žive. Problem je u tome što su mnoge uvjerili da živimo i mi.