Delegacija BiH predvođena Bojanom Vipotnikom ministrom za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju održala je sastanak u Sekretarijatu ESPO konvencije i protokola SEA u Ženevi, gdje je predstavljen stav da “Trgovska gora ne ispunjava nijedan parametar za izgradnju odlagališta radioaktivnog otpada”.
Član delegacije koja je danas boravila u Ženevi, inače i član Pravnog tima za praćenje stanja i aktivnosti u vezi sa problematikom odlaganja radioaktivnog otpada na Trgovskoj gori, Nemanja Galić je za GERILU rekao da je današnja posjeta bitna jer “ESPO konvencija reguliše prekogranični postupak konsultacija povodom aktivnosti koje imaju mogući negativan prekogranični uticaj, što je upravo ono što se trenutno događa po pitanju Trgovske gore, a to su te prekogranične konsultacije između Hrvatske i BiH a ESPO konvencija”.
“Što se tiče današnjeg sastanka, delegacija koja je predvođena ministrom Vipotnikom, tu je bio i njegov šef kabineta gospodin Ćosić, i ja iz pravnog tima, posjetili smo predstavnike ESPO konvencije, Sekreterijata implementacionog komiteta ESPO konvencije. To su u principu najvažnija tijela koja se bave implementacijom ESPO konvencije, praćenjem primjene država članica ESPO konvencije, da li poštuju njene odredbe i kako postupaju”, kaže za naš portal Galić i dodaje da su predstavnici BiH upoznali članove Sekreterijata implementacionog komiteta sa aktivnostima Republike Hrvatske i sa primjedbama koje BiH ima na postupanje hrvatske strane prethodnih godina.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
“Mi ih smo detaljno o našim primjedbama na postupanje Hrvatske i o našim aktivnostima koje smo preduzeli. Oni su se zainteresovali, postavili su niz nekih dodatnih pitanja i pojašnjenja, uključujući naročito vezano za istraživanja koja su do sada izvršena. Jedan od zaključaka je da su i oni konstatovali da je BiH do sada uradila sve što je i trebala da uradi po procedurama ESPO konvencije i generalno po međunarodnom pravu, kao i to da su sljedeći potezi upravo na Republici Hrvatskoj. BiH nigdje nije zakasnila, ni sa kakvim postupkom nije zakasnila, i dalje su joj sve opcije na raspolaganju. Članovi Sekreterijata implementacionog komiteta su na kraju rekli da će svakao da uzmu u ozbiljno razmatranje ovo što smo im mi danas iznijeli i da svakako treba da dalje pratimo situaciju i naredne korake Republike Hrvatske”, dodaje Galić.
On kaže da sam Sekretarijat ESPO konvencije ima više funkcija ali da on donosi mišljenja koja imaju veliku težinu na međunarodnom nivou.
“Oni prvenstveno prate implementaciju država članica, mogu da traže informaciju od Hrvatske povodom njihovih aktivnosti, da daju određene preporuke ili određene primjedbe na postupanje država. Na kraju, oni mogu takođe da daju i mišljenja koja su malo sveobuhvatnija i koja su rezultat opsežnijih postupaka u kojima oni donesu svoje mišljenje o tome da li je država prekršila ESPO konvenciju ili nije. Ta njihova mišljenja imaju izuzetno veliku težinu, pokazalo se u praksi. Dovodile su u prošlosti i do zaustavljanja nekih projekata, do odlaganja. Nije to kao sudski postupak, ali imaju popriličnu težinu”, dodaje Galić.
Na naše pitanje šta se dalje može očekivati, član Pravnog tima BiH kaže da mišljenje iz Ženeve zavisi prvenstveno od daljeg toka situacija vezano za Trgovsku goru.
“Mi smo objasnili u kom smo trenutno stadijumu, tako da ono za šta su se naročito zainteresovali jeste ovaj sljedeći potez Republike Hrvatske. To je podjela dokumentacije o studiji uticaja. Rekli su da to sada treba blisko pratiti kao što smo i do sada, i da na osnovu toga, kada uđemo u taj neki sljedeći postupak, onda se može očekivati ta neka faza gdje bi oni mogli dati neko konkretnije mišljenje. Trenutno su rekli da će ovo da uzmu u obzir. Nisu mogli odmah na sastanku da daju mišljenje o tome šta i kako se dešava, ali svakako su rekli da će ovo da uzmu u obzir i da će dalje pratiti situaciju. Rekli su da u ovom trenutku mi još uvijek nismo zakasnili ni sa kakvim postupkom tako da možemo čekati sljedeće korake Republike Hrvatske pa da ih dalje izvijestimo kako se to bude dešavalo”, istakao je Galić.
Pitali smo Nemanju Galića, koji je po struci pravnik, da li će BiH pokrenuti, uporedo sa procesom pred ESPO-m, i postupak pred Međunarodnim sudom pravde i da li je to moguće.
“Oko Međunarodnog suda pravde, tu postoje određene procesne pretpostavke koje moraju da se ispune da bi se uopšte mogla podnijeti tužba pred Međunarodnim sudom pravde. U ovom trenutku govoriti o toj tužbi bilo bi neozbiljno, prosto zato što nisu ispunjeni neki procesi preduslovi. Ono čime se mi nastavljamo baviti jeste ESPO konvencija jer je to ono što ovaj trenutni stadijum direktno kači. To je dokument, to je konvencija pod kojom se mi krećemo trenutno”, zaključio je i izjavi za GERILU Nemanja Galić.
Sekretarijat ESPO je informisan i da su u martu započete aktivnosti procjene uticaja na životnu sredinu u Hrvatskoj i da je BiH službenim putem obavijestila tu zemlju da želi da učestvuje u tom postupku.
“Dostavljene su konstruktivne primjedbe i odgovori na zahtjev za određivanje obima i sadržaja same studije. Tražili smo i da se izvrši korekcija i dopuna tog akta, a primjedbe su dostavljene opširnim dokumentom na 50 strana”, rekao je Vipotnik.
Emir Dizdarević, predsjedavajući Ekspertskog tima BiH za Trgovsku goru, za portal GERILA ističe da Hrvatska još uvijek nije odgovorila na primjedba Ekspertskog tima iz BiH iako su predate u aprilu ove godine.
“Mi imamo informaciju da su on završili poslove iz grupe poslova 1, odnosno geološka, seizmotektonička i hidrogeološka istraživanja. Iz grupe poslova 2 uradili su monitoring nultog stanja. A za naš tim je najvažnija treća grupa poslova a to su sigurnosne studije, dizajn projekat, ali za to ne znamo u kojoj su fazi i nismo uključeni u to u formi razgovora niti su nam poslali bilo kakve informacije“, kaže za naš portal Dizdarević.
Delegaciju BiH koja je boravila u Ženevi, činili su, osim Nemanje Galića, Bojan Vipotnik, resorni ministar u Vladi RS, i Dejan Ćosić, šef kabineta u Ministarstvu za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Srpske.
GERILA