piše: Vladimir Kovačević
Izbori u Srbiji potvrdili su da srpski vladari teško gube vlast na izborima. Vlast u Srba znači potpunu kontrolu institucija, procesa, medija…i onaj ko u startu ima takvu prednost gotovo nikada ne gubi. Kampanja je, doduše, pokazala kako bi mogli izgledati vodeći mediji u Srbiji da nema cenzure. I da na RTS-u, Hepiju, Pinku, televizijama sa nacionalnom frekvencijom redovno gostuju kritičari režima, oponenti Aleksandra Vučića.
Izbori u Srbiji pokazali su i jedinstvo vlasti i opozicije (izuzimajući Nebojšu Vukanovića koji nije davao podršku nikome) u Republici Srpskoj u podršci Aleksandru Vučiću i njegovom SNS-u. Ukoliko je Dodikova podrška Vučiću očekivana (iako je Vučić čovjek Zapada) jer vlast podržava vlast pogotovo kada su slične kao Dodikova i Vučićeva, zbunjuje podrška opozicije u Republici Srpskoj lideru SNS-a i njegovoj stranci. Iz prostog razloga što opozicija u Republici Srpskoj godinama kritikuje vlast Milorada Dodika optužujući je da je autokratska, kriminalna, koruptivna, da je napravila sistem u kojem je najbitnija članska karta stranke, da je zarobila javni servis, da je na ministarske i direktorske pozicije lansirala polupismene karikature…Na sve to i još gore godinama upozoravaju aktivisti, nevladine organizacije i lideri opozicije u Srbiji. U odnosu na neke stvari Republika Srpska je za Srbiju bastion demokratije. Pojednostavljeno i grubo rečeno.
To opozciji u Srpskoj, čiji lideri svakako imaju pravo kao svi ostali građani da glasaju za koga žele i da podržavaju koga žele, nije smetalo da dan pred izbore u Srbiji javno podrži Aleksandra Vučića kao kandidata za predsjednika Srbije. Nije ta podrška kao uostalom ni glasanje birača sa dvojnim državljanstvom uticala presudno na izbore u Srbiji ali je teško ne primjetiti licemjerje.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
Politička analitičarka iz Banjaluke, Tanja Topić, kaže da je bilo tužno vidjeti orkestriranu podršku Vučiću od političara iz Republike Srpske. Ona kaže i da su i ovi izbori u Srbiji pokazali koliko političara u Srpskoj ima “rezervni položaj” u Srbiji dok građanima Republike Srpske obećavaju bolju budućnost. Ona pita i šta su lideri stranaka u Srpskoj podržali u Srbiji.
“Da li je to podrška omalovažavanju institucija, gušenju slobode mišljenja i medija? Ako je to ta podrška onda nam se loše piše. Takođe je paradoksalno da je Vučić opoziciju iz RS na prethodnim izborima jsno etiketirao provlačći tezu o stranom uticaju na njih i jasno birajući koga će podržati. I dok je Vučić godinama podržavao Dodika ove godine opozicija je jasno podržala Vučića. Očito nadajući se da bi im pobjeda Vučića koja je bila izvjesna mogla donijeti korist na narednim izborima. U osnovi riječ je o miješanju u izbore u drugoj državi na isti način neprihvatljivo kao i u mješanje u izbore u BiH izvana, uključujući i Srbiju”, rekla je za Gerila info Tanja Topić.
Lideri opozicije su, na primjer, kao razlog podrške Vučiću navodili sve ono šta je Srbija (a jeste) u proteklim godinama uradila za Republiku Srpsku. Srbija jeste u posljednjih nekoliko godina finansijski pomagala Republiku Srpsku, Srbija jeste, bila je i biće najbliži prijatelj Republike Srpske ali su lideri opozicije podrškom Vučiću pomoć Srbije predstavili kao pomoć Aleksandra Vučića. Sve ono što u Srpskoj zamjeraju Miloradu Dodiku koga, između ostalog, optužuju i da se poistovjetio sa Republikom Srpskom.
Novinar Goran Dakić podsjeća da je Milorad Dodik prije nekoliko godina u NSRS rekao da svaki političar koji sa ove strane Drine želi da vodi Srbe i Srpsku mora da “bude dobar” sa Srbijom, Rusijom i Crkvom. Zato ne čudi, Dodikovo insistiranje na dobrim vezama sa Srbijom, kaže Dakić.
“Ipak je on, pragmatičan kakvog ga je bog dao, svojevremeno klevetao one koje je kasnije podržavao, ali i to je, valjda, politika ili barem politika u širem dodikovskom shvatanju te riječi. Ne morm da vas podsjećam šta je govorio za Tomu Nikolića i Aleksandra Vučića u kampanji u kojoj je branio čast Borisa Tadića”, kaže Goran Dakić.
On kaže i da se opozicija u Srpskoj, sa druge strane, nada da će neko drugi da odradi njen posao.
“Ako već neće stranci, onda bi, misle u opoziciji, mogao Vučić, jer se Dodik nekoliko puta zamjerio vrhovnom poglavaru Srbije. Ali, u opoziciji zaboravljaju dvije stvari: da je i Vučić pragmatičan koliko i Dodik, ako ne i više, i da vrana vrani oči ne vadi. Dodvoravanje naprednjacima uz jasnu računicu da to neće biti zaboravljeno uoči oktobarskih izbora je jadno, ali ovdašnjoj opoziciji valjda ništa drugo nije ostalo nego da se nadaju da će neko drugi “skinuti” Dodika kada već oni ne mogu”, kaže Dakić.
Kome će podrška Vučiću donijeti više mogli da, već u oktobru, pokažu opšti izbori u BiH. Do vremena kada će politički lideri iz Srpske pred izbore u Srbiji i obrnuto reći da ne žele da podržavaju javno bilo koga i da će Republika Srpska i Srbija sarađivati ko god bude na vlasti, jer je to prosto prirodno, uliće se mnogo i Save i Vrbasa i Drine u mutno Dunavo.
Gerila info