Uprkos zakonima koje je Narodna skupština Republike Srpske usvojila kako bi zabranila rad državnih pravosudnih institucija na teritoriji RS, Državna agencija za istrage i zaštitu (SIPA) nastavila je s odlučnim djelovanjem. Najnovija operacija, nazvana “Šljunkara 2”, sprovedena je na području Bijeljine i Brčko distrikta, a rezultirala je hapšenjem više osoba osumnjičenih za organizovani kriminal, trgovinu drogom i pranje novca.
Akcija dolazi u trenutku povećanih političkih tenzija i otvorenog osporavanja državnog suvereniteta od strane vlasti RS, predvođenih Miloradom Dodikom. Ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske Siniša Karan okarakterisao je operaciju SIPA-e kao “svjesnu provokaciju i pokušaj izazivanja sukoba između dvije policije”. Međutim, iz same SIPA-e poručuju drugačije – da su sve aktivnosti sprovedene u skladu s nadležnostima, uz odobrenje Suda i Tužilaštva BiH, te da je MUP RS-a bio obaviješten.
Portparol SIPA-e Jelena Miovčić jasno je stavila do znanja da agencija djeluje na cijeloj teritoriji BiH.
“Kad provodimo određene akcije, ne najavljujemo se, ali nekad tražimo asistenciju, saradnju sa drugim policijskim tijelima u BiH. To nekad bude MUP RS, FUP, nekad nam je potrebna saradnja i drugih policijskih tijela. Sigurno da je ovaj put obaviješten MUP RS jer je zatražena određena saradnja”, rekla je Miovčić.
Inače, politički vrh Republike Srpske, od trenutka kada je NSRS izglasala zakone protiv pravosudnih insittucije BiH, pokušava osporiti legitimitet državnih organa, uključujući i SIPA-u, nazivajući ih “vanustavnim” i pokušavajući ih administrativno izbaciti s teritorije RS. Međutim, Ustavni sud BiH je ekspresno stavio van snage zakon kojim je NSRS pokušala zabraniti rad državnih institucija.
Ova pravno-bezbjednosna “zavrzlama” dodatno dobija na težini jer se protiv Milorada Dodika, Radovana Viškovića i Nenada Stevandića vodi istraga zbog rušenja ustavnog poretka BiH. Oni se, uprkos pozivima Suda BiH, nisu pojavili na saslušanjima, a za njima su raspisane potjernice.
Akcije SIPA-e predstavljaju rijedak primjer institucionalne odlučnosti u trenutku kada se državni autoritet dovodi u pitanje. Dok zvaničnici iz Republike Srpske pokušavaju kriminalizovati njen rad, javnost u BiH, suočena sa stvarnim problemima korupcije, organizovanog kriminala i političke opstrukcije, sve više u SIPA-i vidi posljednju liniju otpora protiv razgradnje pravnog poretka.
Ostaje pitanje može li država opstati ako joj entitet otvoreno osporava instrumente pravde? Ili je ova odlučna intervencija početak nove faze u borbi za vladavinu prava u BiH? Akcija “Šljunkara 2” pokazuje da institucije ipak još dišu. Pitanje je samo dokle će moći bez političke podrške.
Gerila.info