Narodna skupština Republike Srpske usvojila je po hitnom postupku Zakon o nepokretnoj imovini kojim se uređuje svojina koju koriste subjekti koji vrše tu vlast od potpisivanja Opšteg okvirnog sporazuma za mir u BiH.
Za ovo zakonsko rješenje glasala su 64 poslanika, od kojih je 45 bilo za, četiri protiv, dok je 15 bilo uzdržano.
Riječ je o nepokretnoj imovini koja je upisana kao svojina subjekata u javnim evidencijama o nepokretnostima, za čije je vođenje nadležna Republička uprava za geodetske i imovinsko-pravne poslove.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
Predsjednik SDP-a BiH Nermin Nikšić je naveo da očekuje i da se iskreno nada da će ono što su on i Dodik potpisali i obećali uraditi, i provoditi.
“U posljednje vrijeme ono što predsjednik SNSD Milorad Dodik radi i priča odudara od tog sporazuma i nama ne pada na pamet da pravimo bilo kakve kompromise i ustupke kada je u pitanju država BiH. O imovini BiH, o imovini države moraju odlučivati institucije države BiH”, istakao je Nikšić.
Podsjećamo, Ustavni sud BiH utvrdio je na sjednici 22. septembra da “Republika Srpska nema ustavnu nadležnost za regulisanje pravne materije koja je predmet Zakona o nepokretnoj imovini koja se koristi za funkcionisanje javne vlasti Republike Srpske”, jer je to nadležnost BiH.
Ipak, Dodik je odlučio izmijeniti neke dijelove zakona i poslati ponovo u proceduru u parlament u kojem definitivno ima većinu.
Vukota Govedarica, narodni poslanik iz redova SDS-a, je juče komentarisao dijelove zakona koji su promjenjeni i tvrdio da je prijedlog zakona sličan onome što je svojevremeno nametao Pedi Ešdaun, nekadašnji visoki predstavnik u BiH.
“Ako pogledate nametnute zakone iz 2005. i 2006.godine koje je svojevremeno donosio Ešdaun onda ćete vidjeti da je ovaj zakon praktično prepisan iz onih odredbi koji su nametali visoki predstavnici. I ovim zakonom sve ono što je aktuelna vlast pričala od februara do septembra mjeseca kada je donešena odluka Ustavnog suda BiH, na ovaj način se sve to samo potvrđuje”, rekao je Govedarica.
“Danas ovim zakonom, ako bude usvojen u ovoj formi, dešavaju se dvije stvari – prva je da se prihvata odluka Ustavnog suda BiH i drugo, prihvataju se nametnuti Ešdaunovi zakoni iz 2005. i 2006.godine jer je on vrijednovao imovinu koja je upisana u evidenciju do 31.12. 1991.godine kao državnu imovinu a to je imovina koja je bila u sukcesiji, to je imovina koja je izgrađena od strane institucija BiH i to je imovina Republike Srpske, za koju mi tvrdimo da pripada Srpskoj, i tu je riječ i o poljoprivrednom zemljištu, šumama. Dakle, sve posebne sjednice koje se tiču nacionalnih pitanja i interesa su manipulacija i jedna klasična prevara”, izjavio je juče u NSRS Govedarica.
Apelaciju pred Ustavnim sudom BiH mogu podnijeti članovi Predsjedništva BiH, zastupnici u Predstavničkom domu Parlamenta BiH, delegati u Domu naroda Parlamenta BiH i članovi Kolegija. Reakciju su već najavili Željko Komšić i Denis Bećirović, ali ukoliko poslanici Pokreta za državu povuku vitalni nacionalni interes to bi dovelo do dvotrećinskog glasanja u Vijeću naroda RS-a što bi moglo prolongirati stupanje na snagu ovog zakona i omogućiti dodatno vrijeme za novu apelaciju.
Dodikov savjetnik Milan Tegeltija jenapisao na tviteru da “dio sporazuma o pravljenju Vijeća ministara nije i odricanje od vlastitih politika nijedne strane”.
“Nije dio sporazuma odricanje od imovine i nadležnosti Republike Srpske. Ono što govori Milorad Dodik upravo je u skladu sa prvom stavkom sporazuma. Od potpisivanja sporazuma niko iz SNSD-a nije “napao” nikog iz Osmorke i njihove politike iako se s njima u dobrom dijelu ne slažemo. Ukoliko neko iz Osmorke ima potrebu da se dokazuje SDA napadima na Dodika zbog onog s čim se s nama ne slažu onda problem nije u Dodiku i nama. Problem je tad u poštovanju dogovorenog principa “ne sukobljavamo se oko onog u čemu se ne slažemo” i zajednički radimo ono što se slažemo”, napisao je Tegeltija.
Ranije danas je upravo Dodik održao konferenciju za medije na kojoj je rekao da uprkos saradnjii sa strankama u Sarajevu dogovora i pregovora oko državne imovine neće biti jer ona, kako tvrdi, ne pripada državi već entitetu i na tome će se vidjeti “hoće li biti Bosne i Hercegovine ili ne”.
“Što se tiče svih relevantih pravnika koji nisu opterećeni politikama, praksa koja je funkcionisala preko 15 godina to nije bilo sporno. Odjednom je putem raznih lobija koji su došli iz Sarajeva iz muslimanskih krugova, nametnuto pitanje da je imovina nešto što pripada BiH što se nikada nije spomenuto ni Dejtonom ni Ustavom”, kazao je Dodik.
Dodik je rekao i da sa predstavnicima Osmorke “želi graditi ustavnu, a ne neustavnu BiH”.
I dok je Nikšićeva reakcija (iznenađujuće) blaga, Bakir Izetbegović i SDA, kao i Željko Komšić, najavljuju novu apelaciju pred Ustavnim sudom BiH, a mediji iz FBiH najavljuju i mogućnost nove intervencije Kristijana Šmita.
U narednih sedam dana, kada bi zakon trebao stupiti na snagu, mnoge će stvari biti jasnije, kao i krajnje Dodikove namjere.
GERILA / Klix