Prije i nakon posebne sjednice Narodne skupštine Republike Srpske koja je bila posvećena stanju bezbjednosti u Republici Srpskoj, sa posebnim osvrtom na slučaj David Dragičević, opozicija u gradu Banjaluci je u nekoliko navrata insistirala na tome da Grad Banjaluka ne želi istu takvu sjednicu u svojoj lokalnoj skupštini.
Opozicioni odbornici, bar neki od njih, su javno optuživali gradsku vlast da ne želi da udovolji zahtjevima opozicije i sazove posebnu sjednicu skupštine na temu bezbjednosti.
Sve oko ove priče, kao i oko priče oko Ključa Grada koji je dobila Željka Cvijanović, daje jasnu sliku na koji način funkcioniše banjalučka opozicija. U slučaju “Ključ Grada” o kojem je Gerila info pisala odbornici opozicije su javno kritikovali odluku da Ključ grada bude dodijeljen Željki Cvijanović ali su protiv ovakve odluke glasala samo tri odbornika (NDP i SDS). Pojedinci su čak glasali za!
Slučaj posebne sjednice nije kao preslikan ali dosta liči na slučaj “Ključ grada”.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
Nevjerovatno ali opozicija nije podnijela zvaničnu inicijativu za sazivanjem posebne sjednice na temu bezbjednosti u gradu.
Zahtjev, mimo poslovnika, je podnio odbornik “Slobode” Milenko Jaćimović ali zahtjev na Kolegijumu nije prihvaćen iz prostog razloga jer nije podnesen u skladu sa Poslovnikom. Poslovnik kaže da je za podnošenje inicijative za sazivanjem posebne sjednice potrebna trećina potpisa svih odbornika.
Milenko Jaćimović za Gerila.info kaže da su se nadali da će zahtjev proći na Kolegijumu i da zato nije bilo zvanične inicijative kao i da je posljednjih mjesec dana atmosfera u skupštini takva da su očekivali da će prijedlog za posebnu sjednicu proći Kolegijum.
Iz Skupštine grada su za Gerila.info potvrdili da su 30. marta dobili zvaničan zahtjev Kluba odbornika “Sloboda” koji su tražili zakazivanje posebne sjednice na temu bezbjednosti u gradu, da je ovaj prijedlog stavljen na dnevni red Kolegijuma koji je održan 12. aprila a da zahtjev nije dobio podršku većine u Kolegijumu.
“U skladu sa članom 86 Poslovnika Skupštine grada sjednicu može da sazove jedna trećina odbornika gradskog parlamenta. U Skupštinu grada nije stigao zahtjev za saziv od strane jedne trećine odbornika gradskog parlamenta.”- piše u odgovoru Skupštine grada našem portalu.
Bezbjednost u gradu bila je, inače, redovna tačka dnevnog reda 21. redovne sjednice gradskog parlamenta. Na toj sjednici bio je prisutan i načelnik banjalučke Uprave policije. Opozicija u gradu Banjaluka nije iskoristila tu sjednicu. Na tački dnevnog reda koja je govorila o stanju bezbjednosti u gradu od opozicionih odbornika ostali su samo, ponovo, odbornici NDP-a Mirna Savić Banjac i Saša Lazić.