Nova Vlada starog premijera Radovana Viškovića nastavlja praksu da nakon sastanaka od velike važnosti za Republiku Srpsku ne održava konferencije za novinare. Umjesto omogućavanja novinarima da, nakon što je završen sastanak sa predstavnicima kineske kompanije Shandong, postave pitanja od javnog interesa iz Viškovićevog kabineta ponovo šalju saopštenje za javnost.
Radovan Višković održao je još jedan sastanak sa predstavnicima kineska kompanije Shandong koja gradi autoput Banjaluka- Prijedor. Ta kompanija dobila je koncesiju na gradnju autoputa, međutim, Vlada uporno odbija da objavi ugovor. Mediji su već izvještavali da je ugovor sporan po više osnova i da Republika Srpska pogoduje kineskom partneru različitim garancijama. Vlada nije objavila ugovor i pored postojeće presude suda, nakon tužbe Transparency internationala, kojom je naređeno objavljivanje ugovora.
Mnogo je pitanja na koja bi i Radovan Višković i predstavnici Shandonga trebalo da odgovore javnosti Republike Srpske. Novinari, međutim, nakon ovakvih sastanaka nemaju mogućnost da postave pitanja.
Jedno od pitanja je i problem mještana Gornje Omarske kojima zacrtana trasa autoputa kroz selo ruši tridesetak kuća i raseljava selo. Mještani tvrde da im je Milorad Dodik obećao izmještanje trase koja može da ide preko državnog poljoprivrednog zemljišta. Obećanje nije ispunjeno.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
Na pitanja u vezi sa ovim problemom nisu, za sada, odgovorili iz ministarstva saobraćaja Republike Srpske kao ni kabineta predsjednika Republike Srpske.
U saopštenju iz Vlade konstatovano je da se radovi na gradnji autoputa izvode predviđenom dinamikom a da će radovi na proljeće biti intezivirani. Navodi se da je Višković prenio Kinezima da Vlada smatra autoput Banjaluka-Prijedor projektom od izuzetnog značaja za Republiku Srpsku. Ekonomisti godinu dana upozoravaju da je taj autoput nepotreban s obzirom na intezitet saobraćaja i snagu industrije u dva grada.
Inače, gradi se četrdesetak kilometara autoputa. Koncesioni ugovor koji više liči na javno-privatno partnerstvo potpisan je na trideset godina. Republika Srpska će kineskom partneru plaćati naknadu za raspoloživost autoputem, trideset miliona maraka godišnje. što znači da će Republika Srpska za ovaj autoput izdvojiti gotovo milijardu maraka. Prema nekim navodima, koje je nemoguće potvrditi jer nema ugovora, Vlada se obavezala da će kineskoj kompaniji namiriti trošak ukoliko autoput bude koristio manji broj vozila od predviđenog.
Radovan Višković, inače, danas je organizovao prijem za novinare (većinom bivše i režimske koji ne postavljaju pitanja) ali teško da ga je bilo ko od njih pitao bilo šta.
GERILA info