Nakon pravosnažne presude kojom se Banjalučaninu Branislavu Kneževiću treba isplatiti iznos od 44.000 maraka zbog pogrešnog liječenja hemodijalizom koje je trajalo dvije godine, postavlja se pitanje za koliko novca su oštećeni građani Republike Srpske, odnosno Fond zdravstvenog osiguranja.
Podsjećanja radi, Okružni sud u Banjaluci utvrdio je da je Internacionalni dijaliza centar obavezan da zbog pogrešnog liječenja na ime nematerijalne štete isplati Kneževiću iznos 44.000 maraka.
Sud je u drugostepenom postupku gotovo prepolovio ranije dosuđeni iznos od 80.000 maraka.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
Aleksandar Radun, predsjednik Udruženja dijaliziranih pacijenata objasnio je za Gerilu da je u vrijeme kada je Knežević odlazio na hemodijalizu, jedan tretman koštao oko 230 maraka.
Prostom računicom tako se dolazi do podatka da je Knežević 288 puta odlazio u Internacionalni dijaliza centar za šta su poreski obveznici u Republici Srpskoj platili najmanje 66.000 maraka.
I dok iz Fonda kako saznajemo još uvijek čekaju na pravosnažnu presudu, kako bi odlučili da li će protiv odgovornih pokretati odgovarajuće postupke, Okružni sud u Banjaluci je svojom pravosnažnom presudom već utvrdio da je Knežević pogrešno liječen dvije godine.
Tim vještaka čiji je nalaz prihvatio sud utvrdio je tako da hemodijaliza u slučaju pacijenta Branislava Kneževića, koja je trajala od jula 2013. do avgusta 2015. godine, nije vršena u skladu s medicinskim indikacijama.
– Postupak prema pacijentu Branislavu Kneževiću nije urađen u skladu s pravilima medicinske struke i odstupilo se od standarda – navedeno je u presudi.
Inače hemodijaliza Republiku Srpsku godišnje košta oko 30 miliona maraka.