Rukovodstvo i članovi bh. ogranka Erasmus Student Network (ESN), jedne od najvećih međunarodnih studentskih organizacija u svijetu, u vezi sa blokadom rada Upravnog odbora Agencije za visoko obrazovanje i osiguranje kvaliteta BiH, pozvali su odgovorne da poštujući Okvirni zakon o visokom obrazovanju u BiH što prije pristupe reakreditaciji univerziteta u BiH i riješe krizu koja bi najviše pogodila studentsku populaciju u BiH.
U saopštenju ove organizacije skreće se pažnja na potencijalno katastrofalne posljedice koje bi blokada rada Upravnog odbora Agencije za visoko obrazovanje i osiguranje kvaliteta BiH mogla imati za studente u BiH. Povrh svega, ističe se da profesori iz BiH neće biti u mogućnosti da preko evropskih programa stiču nova znanja koja bi prenosili na svoje studente.
Isključenje iz Erasmus+ programa i prestanak važenja univerzitetskih diploma u EU su posljedice kakvim visoko obrazovanje u postratnoj BiH još nije svjedočilo. Iz Erasmus Student Network organizacije ističu da su posebno zabrinuti zbog upozorenja iz EU Delegacije u BiH da ukoliko do 31. marta ne dođe do reakreditacije šest univerziteta kojima je akreditacija već istekla, ovi univerziteti bi mogli biti isključeni iz Erasmus+ programa.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
Napominju da je Erasmus+ program jedan od najznačajnijih i najbitnijih akademskih programa koji najboljim i najaktivnijim studentima iz BiH daje priliku da uz izdašne stipendije studiraju na najprestižnijim evropskim univerzitetima. Ističu da ulaganjem u studente, mi ulažemo u budućnost BiH.
Kao predstavnici Erasmus Student Network BiH od članova Upravnog odbora Agencije za visoko obrazovanje BiH zahtijevaju da poštujući Okvirni zakon o visokom obrazovanju BiH pristupe reakreditaciji univerziteta koji su za taj proces već aplicirali.
Agencija za visoko obrazovanje BiH nije mjesto etničkih i političkih prepucavanja, već nezavisna institucija koja ne smije djelovati po političkom diktatu i treba raditi na osiguranju besprijekornih obrazovnih standarda na visokoškolskim ustanovama u BiH, ističe se u saopštenju. Od Upravnog odbora Agencije očekuju da rade posao za koji ih poreski obveznici BiH plaćaju a za koji ih je prema odredbama Okvirnog zakona o visokom obrazovanju u BiH izabrala Parlamentarna skupština BiH. Smatraju da blokada procesa akreditacija predstavlja direktan atak na obrazovanje u BiH.
Na poslijetku, pozivaju Upravni odbor Agencije za visoko obrazovanje BiH da što prije ispuni preostale uslove za punopravno članstvo u Evropskoj asocijaciji za osiguranje kvaliteta u visokom obrazovanju (ENQA). Istovremeno pozivaju kolege iz studentskih asocijacija širom BiH da dignu svoj glas i pridruže se njihovom pozivu za osiguranjem kvalitetnog visokoobrazovnog sistema i ostanka u Erasmus+ programu.
U vezi sa saopštenjem organizacije Erasmus Student Network, podsjećamo na saopštenje Agencije za razvoj visokog obrazovanja i osiguranje kvaliteta BiH iz septembra prošle godine u kome se navodi da je rad Agencije propisan Okvirnim zakonom o visokom obrazovanju u Bosni i Hercegovini za sve visokoškolske ustanove na cijelom prostoru Bosne i Hercegovine.
Jedna od nadležnosti Agencije za visoko obrazovanje u BiH je vođenje Državnog registra akreditovanih visokoškolskih ustanova u Bosni i Hercegovini. Da bi neka visokoškolska ustanova iz Bosne i Hercegovine mogla biti upisana u navedeni Državni registar, vršilac postupka, postupak i svi njegovi sadržaji moraju biti u skladu s navedenim Okvirnim zakonom o visokom obrazovanju u BiH, kao i Evropskim standardima za osiguranje kvaliteta u evropskom prostoru visokog obrazovanja.
U saopštenju se ističe da Agencija za akreditaciju visokoškolskih ustanova Republike Srpske, s jedne strane, ne priznaje, ne primjenjuje i ne sprovodi Okvirni zakon o visokom obrazovanju u Bosni i Hercegovini, a s druge strane, traži od Agencije za razvoj visokog obrazovanje i osiguranje kvaliteta BiH da akreditacije koje provodi Agencija za akreditaciju visokoškolskih ustanova Republike Srpske na visokoškolskim ustanovama u RS, kršeći Okvirni zakon o visokom obrazovanju u Bosni i Hercegovini, upiše u Državni registar akreditovanih visokoškolskih ustanova u Bosni i Hercegovini, što Agencije za razvoj visokog obrazovanja i osiguranje kvaliteta BiH ne prihvata.
U septembru 2016. godine, Vlada Republike Srpske, na prijedlog Ministarstva prosvjete i kulture RS, donijela je zaključak kojim je obavezala članove Upravnog odbora Agencije za razvoj visokog obrazovanja i osiguranje kvaliteta BiH iz reda srpskog naroda da ne prihvate propis Agencije kojim se implementiraju Evropski standardi osiguranja kvaliteta u visokom obrazovanju i Okvirni Zakon o visokom obrazovanju u Bosni i Hercegovini, čime se blokira rad Agencije za razvoj visokog obrazovanja i osiguranje kvaliteta BiH, onemogućuje akreditacija visokoškolskih ustanova u Federaciji Bosne i Hercegovine, stvara prostor za rad Agencije za akreditaciju visokoškolskih ustanova Republike Srpske kojim se ignoriše navedeni Zakon.
Ističe se da su Ministarstvo prosvjete i kulture RS i Agencija za akreditaciju visokoškolskih ustanova Republike Srpske otišli korak dalje i tražili od agencija susjednih država, konkretno od Agencije za znanost i visoko obrazovanje Republike Hrvatske, da priznaju akreditacije visokoškolskih ustanova Agencije za akreditaciju visokoškolskih ustanova Republike Srpske, obmanjujući ih da Agencija za razvoj visokog obrazovanja i osiguranje kvaliteta BiH “odbija” da ih upiše u Državni registar akreditovanih visokoškolskih ustanova.
U Izvještaju o radu Agencije za razvoj visokog obrazovanja i osiguranje kvaliteta BiH za 2018. godinu navodi se da je identifikovano odstupanje od Okvirnog zakona o visokom obrazovanju u Bosni i Hercegovini i Odluke o normama kojima se utvrđuju minimalni standardi u oblasti visokog obrazovanja u Bosni i Hercegovini, uglavnom u procesima akreditacije visokoškolskih ustanova u Republici Srpskoj, te manja odstupanja kod upisa u Registar akreditiranih visokoškolskih ustanova iz Federacije Bosne i Hercegovine.
Ističe se da je u cilju otklanjanja identifikovanih odstupanja, prije predstojeće reakreditacije/akreditacije visokoškolskih ustanova, potrebno da nadležne obrazovne vlasti izmijene akte iz svoje nadležnosti kojima definišu pojedine detalje procesa akreditacije i usklade ih sa Okvirnim zakonom o visokom obrazovanju u Bosni i Hercegovini i drugim aktima Agencije, prvenstveno revidirane Odluke o normama.
Pored toga, u izvještaju se naglašava da je potrebno pokrenuti aktvnosti da se uradi Pravilnik o osiguranju kvaliteta u BiH u kojem bi se uklopile preporuke Panela Komisije Evropske asocijacije za osiguranje kvaliteta u visokom obrazovanju i premostile sve prepreke na uspostavljanju efikasnog sistema osiguranja kvaliteta u BiH usklađenim sa Evropskim standardima za osiguranje kvaliteta u visokom obrazovanju. Ovaj Pravilnik bi trebalo da donese Ministarstvo civilnih poslova BiH jer je prema članu 42. Okvirnog zakona o visokom obrazovanju u Bosni i Hercegovini, odgovorno za sprovođenje Okvirnog zakona koji u članu 63. kaže da: “Zakoni Republike Srpske i kantonalni zakoni iz oblasti visokog obrazovanja uskladiće se s odredbama ovog zakona u periodu od šest mjeseci nakon njegovog stupanja na snagu.“
U izvještaju se takođe navodi da su otežavajući faktori u radu Agencije:
- nepotpuna nezavisnost Agencije u postupku akreditacije,
- više učesnika u procesu akreditacije,
- nastojanja učesnika u procesu osiguranja kvaliteta za prisvajanje nadležnosti u osiguranju i ocjeni kvaliteta na svom administrativnom prostoru,
- složeni politički odnosi u Bosni i Hercegovini,
- nedovoljna kadrovska popunjenost Agencije imajući u vidu da je Pravilnikom o unutrašnjoj organizaciji Agencije predviđeno 35 izvršilaca na sistematizovanim radnim mjestima, dok su trenutno zaposlena 22 izvršioca.
S druge strane, ministar za naučno-tehnološki razvoj, visoko obrazovanje i informaciono društvo Republike Srpske Srđan Rajčević nedavno je izjavio da Agencija za razvoj visokog obrazovanja i osiguranja kvaliteta u BiH, posredstvom svog direktora Envera Halilovića, nastoji prenijeti ustavne nadležnosti entiteta u oblasti akreditovanja visokoškolskih ustanova na nivo BiH.
Rajčević je upozorio da je takav prenos nadležnosti za RS neprihvatljiv: “Ne bude li ispoštovan rok Delegacije EU u BiH, da do 31. marta bude izvršeno reakreditovanje ovdašnjih visokoškolskih ustanova da bi bile upisane u državni registar koji vodi Agencija na nivou BiH, cijeli sistem visokog obrazovanja u BiH mogao bi ostati paralizovan”.
Apelovao je da Savjet ministara i Ministarstvo civilnih poslova BiH utiču na Halilovića da se problem prevaziđe kako bi se išlo dalje u proces reakreditacije svih visokoškolskih ustanova u BiH i kako se kompletan sistem visokog obrazovanja u BiH ne bi doveo u pitanje.
Prema mišljenju Biljane Vojvodić, direktorice Agencije za akreditaciju visokoškolskih ustanova Republike Srpske, Halilović pogrešno tumači nadležnosti u oblasti akreditovanja, smatrajući da to nije dio obrazovnog sistema i da, samim tim, ne podliježe ustavnoj odredbi koja obrazovanje svrstava u nadležnost entiteta, kantona i Brčko distrikta.
“Halilović nastoji da kroz usvajanje dokumenata prenese nadležnost u oblasti akreditacije na nivou BiH, ili da Agencija na nivou BiH radi akreditovanje u kantonima i RS. To je suprotno Ustavu BiH i neprihvatljivo za RS”, smatra Biljana Vojvodić.
Na osnovu svega navedenog, teško se može pretpostaviti da će se problem uskoro riješiti. Nažalost, najveću štetu će pretrpjeti studenti i profesori univerziteta u Bosni i Hercegovini, dok će pozicije političara i rukovodilaca ostati netaknute. Kao i u mnogo slučajeva do sada.