Okružni sud u Banjaluci presudio je u korist Tihomira Dakića, predsjednika Centra za životnu sredinu (CZZS) koji je kao fizičko lice u ličnom svojstvu podnio tužbu protiv Ministarstva energetike i rudarstva Republike Srpske zbog uskraćivanja informacija o detaljima geoloških istraživanja na području opštine Jezero.
Presudom je poništeno rješenje nadležnog Ministarstva kojim se ove informacije uskraćuju na osnovu povjerljivosti podataka kompanije SNK Metals koja je vršila geološka istraživanja i navodno mogućnosti nastanka štete po rad kompanije i naloženo je donošenje novog upravnog akta.
Ovo je četvrta presuda u korist tužitelja na temu dostupnosti informacija o ovim istraživanjima. Prve tri tužbe u vezi sa ovim predmetom podnio je Centar za životnu sredinu.
Naime, zahtjev za dostavljanje dokumentacije vezane za geološka istraživanja u opštini Jezero, Centar za životnu sredinu podnio je pomenutom Ministarstvu 2023. godine. Od strane Ministarstva, rješenjem je odobren lični uvid u dokumentaciju, ali bez prava na kopiranje dokumentacije „zbog postojanja povjerljivih informacija“.
S obzirom da od strane Ministarstva nije provedena procedera utvrđivanja izuzetka koja je zakonom propisana u slučaju uskraćivanja informacija javnosti, Centar za životnu sredinu podnosi tužbu protiv ovog rješenja koju Okružni sud u Banjaluci uvažava i nalaže Ministarstvu donošenje novog upravnog akta.
Ministarstvo energetike i rudarstva RS tada donosi novo rješenje u kojem tvrdi da je zakonom propisani postupak postupak o utvrđivanju izuzetka sproveden, Centru se ponovo odobrava lični uvid, dostavljaju se kopije dijela dokumentacije i ponovo se odbija zahtjev za kopijom kompletne dokumentacije.
Na ovo rješenje, Centar za životnu sredinu ponovo podnosi tužbu i traži kompletnu dokumentaciju. Tužba se po drugi put uvažava od strane Okružnog suda i Ministarstvu se opet nalaže donošenje novog upravnog akta u skladu sa Zakonom o pristupu informacijama koje se od značaja za javnost.
Ministarstvo ne uvažava odluku suda već donosi treće rješenje kojim sada u potpunosti odbija pristup informacijama pozivajući se na Zakon o autorskim i srodnim pravima, a na koje CZZS podnosi treću tužbu.
I ovu tužbu Okružni sud p uvažava i ponovo poništava posljednje rješenje Ministarstva po tužbama CZZS, te nalaže donošenje novog upravnog akta koji još nije dostavljen.
Sonja Kosanović, pravnica Centra za životnu sredinu ističe da je Okružni sud u Banjaluci već tri puta prepoznao nedostatke u pokušaju da se pronađe pogodan pravni osnov za uskraćivanje pristupa informacijama, pa je stoga i sva tri puta presudio u korist Centra za životnu sredinu.
„U narednom periodu očekujemo od Ministarstva novi upravni akt kojim će odlučiti o zahtjevu za pristup informacijama. Ono što je sasvim izvjesno jeste da nema osnova tvrditi da su informacije povjerljivog karaktera i da se zbog toga ne mogu dostaviti, jer je Ministarstvo Centru za životnu sredinu već dva puta odobrilo lični uvid u te iste informacije, a dobar dio njih u kopiji i dostavio. Stoga će biti interesantno vidjeti pokušaj pravne gimnastike u novom upravnom aktu“, naglasila je Sonja Kosanović.
U međuvremenu, Tihomir Dakić podnosi tužbu i kao fizičko lice, koja je po istoj osnovi uvažena po četvrti put, što je posljednja u nizu presuda na istu temu.
„Još jednom dokazujemo da smo u pravu kada tražimo informacije koje moraju da budu javne i građani moraju da imaju informacije o tome ko, gdje i šta istražuje. Neprihvatljivo je da se resorno ministarstvo stavlja u odbranu pravnih lica i iskreno se nadamo da će ovoga puta donijeti jedinu moguću odluku, a to je da će informisati javnost Republike Srpske šta je to što je pronađeno u zemlji i u kojoj količini“, istakao je Dakić.
Da u predmetnom slučaju Ministarstvo, ne samo da zanemaruje činjenicu da mora biti čuvar javnog interesa, već taj javni interes uopšte ni ne cijeni, smatra Dragana Stanković, advokatica koja zastupa Tihomira Dakića u ovom predmetu.
“ S druge strane, privatna firma zaboravlja da je svojom voljom ušla u posao raspolaganja javnim dobrima, kakav neminovno podliježe temeljitom nadzoru javnosti. Budući da bi toga morali biti svjesni, njihovo postupanje je stoga ne samo pravno neutemeljeno, već i u građanima kojima ta javna dobra pripadaju, izaziva podozrenje i sumnju u iskrenost njihovih namjera. Sud je usvojio našu tužbu, i vratio ministarstvu predmet na ponovno postupanje, ali ipak treba napomenuti i da sud ima zakonom propisanu obavezu da sam odluči o predmetu u kojem tuženi organ nije postupio po uputstvima suda te da je Krivičnim zakonikom RS propisana i krivična odgovornost za službena lica koja ne izvršavaju sudske odluke“, rekla je Dragana Stanković.
Centar za životnu sredinu neće odustati od potraživanja navedenih informacija, jer je riječ o informacijama od javnog intetesa.
„Javnost mora biti informisana i znati da li ima razloga za brigu. Da li je tokom istraživanja pronađena određena količina kritičnih sirovina ili su pronašli tartufe? Razlika u uticaju na budućnost ovog područja u odgovoru na to pitanje je drastična“, poručio je Dakić.
czzs.org