Brisel je prethodnog vikenda bio u centru pažnje naše javnosti. Sastanak političkih stranaka iz BiH sa predsjednikom Evropskog savjeta Šarlom Mišelom i Žozepom Boreljom visokim predstavnikom EU, nije donio nikakve konkretne rezultate.
Sastanak je trajao od ujutro do uveče, zvanično, postignut je dogovor i prihvaćen sporazum kojim se, između ostalog, ponavljaju predanost očuvanju mirne, stabilne, suverene i nezavisne funkcionalne BiH, te izražavaju predanost reformama kojima se unapređuju evropske integracije BiH.
Ipak, niko od učesnika pomenuti sporazum nije potpisao, pa se postavlja pitanje djelotvornosti i sporazuma, to jeste koliko će se političari pridržavati istog.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
“Poštovaću ovaj sporazum iz Brisela. On nije potpisan i ne može biti pravno obavezujući, već samo poštovan na političkom i moralnom nivou”, napisao je nakon sastanka na Twitteru predsjednik SNSD-a Milorad Dodik.
Već ujutro održao je konferenciju za medije u Banjaluci, zajedno sa još dvojicom učesnika sastanka, Petrom Đokićem i Nenadom Stevandićem. Kaže da je načelno dogovoreno kako djelovati nakon izbora u BiH.
“Moj nastup u Briselu, kao i nastup lidera SP-a i Ujedinjene Srpske Petra Đokića i Nenada Stevandića je bio jedinstven, koordiniran i jasan”, kaže Dodik, uz opasku da dogovor nije formalizovan nikakvim potpisima.
“Ali ja stojim iza toga, jer želim da ojačam poziciju gospodina Mišela i Borelja, te njihovih saradnika da krajem ovog mjeseca dobijemo kandidatski status za BiH, a time i Republiku Srpsku”, naveo je Dodik.
Dodik je pojasnio da bi BiH trebala da bude postavljena kao zemlja koja treba da dobije kandidatski status, što bi bila dramatična razlika u odnosu na dosadašnjih 14 prioriteta koje BiH treba da ispuni.
Istakao je da je dokument koji je predložen po dolasku u Brisel bio pun netačnih informacija.
“Vidjelo se da su ga pisali muslimani iz kancelarije EU u Sarajevu. Mnogo je bilo misterija oko toga kako će se sastanak održati i nekoliko puta je mijenjan i njegov format”, rekao je Dodik, uz napomenu da nije bilo jedinstva kada je riječ o predstavnicima iz Republike Srpske.
“Nismo bili jedinstveni. Lider PDP-a Branislav Borenović je došao tamo da održi predizbornu kampanju i njegov nastup je doživio fijasko. Borenović nije bio spreman na zajedničko nastupanje na sastanku”, istakao je Dodik.
Dodik je rekao da je lider DNS-a Nenad Nešić je bio u svojim diskusijama korektan.
Stevandić: Pitanje imovine skinuto iz predloženog dokumenta
Predsjedniik Ujedinjene Srpske Nenad Stevandić izjavio je danas da je Republika Srpska na briselskom sastanku izborila mnogo više nego što je bila namjera briselske administracije i kolega iz Federacije BiH, da su zaštićeni postulati Republike Srpske, te da se sada mnogo ozbiljnije tretira u evropskim institucijama.
Stevandić je istakao da je pitanje imovine skinuto iz predloženog dokumenta.
“ Imovinu smo skinuli iz dokumenta, ne postoji više termin javna imovina koju su pokušali da vežu za nivo BiH. Potvrdili smo da je ustavna definicija BiH u tom dokumentu nesporan osnov za buduće pregovore, a poništili smo i namjeru da se ustavna struktura mijenja radi pregovora”, rekao je Stevandić.
Đokić: U Briselu razuman dijalog o svim važnim pitanjima
Predsjednik Socijalističke partije Petar Đokić rekao je da je na sastanku u Briselu vođen razuman dijalog o svim važnim pitanjima.
“Јasno je rečeno šta je karakter ovog sastanka. Prije ovog sastanka smo imali odrđeni vid komunikacija o eventualnom dokumentu koji bi se mogao naći”, rekao je Đokić u Banjaluci.
Istakao je da se ne mogu prihvatiti nekakve ocjene izvan Dejtonskog sporazuma.
“Lider SNSD-a Milorad Dodik, predsjednik Ujedinjene Srpske Nenad Stevandić i ja smo se tako ponašali. Sastanak nije bio takav da je na nas vršen pritisak, a uvjeren sam da je naša politika tome doprinijela da se po Republici Srpskoj više ne može udarati kao po vreći, i to je velika promjena u odnosu što je bilo nekada i što je sada”, naveo je Đokić.
Opozicija: Prihvatanjem sporazuma Dodik i ostali naštetili Republici Srpskoj
S druge strane, različito tumačenje cijelog sastanka u Briselu ima opozicija u Republici Srpskoj.
Lider SDS-a Mirko Šarović u Briselu se nije ni pojavio, ali lideri PDP-a i DNS-a Branislav Borenović i Nenad Nešić su saglasni u ocjeni da su Dodik, Đokić i Stevandić prihvatanjem ovog sporazuma naštetili Republici Srpskoj.
“Izabrali ste i prihvatili agresiju na Ukrajinu (predzadnji pasus preambule), genocid u Srebrenici (tačka 3. odluke sudova) i sankcije Rusiji (tačka 9. usklađivanje sa Zajedničkom vanjskom i sigurnosnom politikom EU) . To ste vi, prevaranti!”, objavio je putem društvenih mreža Branislav Borenović uz fotografije sporazuma.
Predsjednik DNS-a Nenad Nešić smatra da sporazum nije u interesu Republike Srpske i da je u suprotnosti sa stavovima Narodne skupštine Republike Srpske.
”Nenad Nešić isto misli i u Banjoj Luci i u Briselu. Meni je Republika Srpska uvijek i svuda na prvom mjestu, ne krijem se i ne bježim kao neki. Ako je Narodna skupština utvrdila stav da Republika Srpska smatra da je potrebno zadržati neutralan stav po pitanju krize u Ukrajini, niko od nas nema pravo da potpisuje izjavu u kojoj se daje kvalifikacija o toj krizi”, ističe Nešić.
”To znači razvlašćivanje Republike Srpske, centralizaciju i unitarizaciju BiH. Čak ni Bakir Izetbegović ne može da vjeruje da je ovo prihvaćeno, kao što ne vjeruje da su se obavezali na sprovođenje odluka sudova iza čega stoji namjera implementacije odluka Ustavnog suda BiH kojima je oteta imovina Srpskoj.
“Nažalost po narod Republike Srpske nije iskorišćena konstruktivnost Šarla Mišela i Žozepa Borelja kojima se zahvaljujem na korektnosti. Nakon promjena, sa pristupom koji su oni demonstrirali i realnim političarima na čelnim funkcijama evropska budućnost srpskog naroda je moguća, zajedno sa Srbijom u EU”.
Republika Srpska i njena budućnost ne smiju biti taoci slabića, kaže on i naglašava:
”Opasnost za Republiku Srpsku su i stranci i Bošnjaci koje često podržavaju. Ali najviše joj štete oni koji na nju zaborave zbog stranačkih interesa i zato što su se uplašili. Ponosan sam jer sam odbijajući tzv. Sporazum političkih lidera jasno rekao i da nema kockanja i trgovanja sa interesima Republike Srpske. Istovremeno, tužan sam i užasnut jer su ovaj put u Brisel pratile trivijalne teme i palanačko preganjanje srpskih lidera umesto jedinstvene borbe za interese Republike Srpske”, naveo je Nešić.