Okružni privredni sud u Banjaluci donio je presudu kojom je presuđeno da zemljište Poljoprivredne škole u Banjaluci kod Prijedorske petlje pripada gradu, objavio je gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković. Riječ je o izuzetno vrijednoj parceli koja je predmet desetogodišnje afere “Poljoprivredna škola”. Pravnu borbu za vrijedne parcele počela je administracija Igora Radojičića. Stanivuković nije otkrio više detalja iz presude.
“Ovo je istorijska pobjeda u zaštiti javne imovine koja otvara potpuno nove razvojne perspektive za naš grad. Ni jedna gradska administracija nije uspjela u ovoj borbi, ali mi jesmo, istrajnošću, znanjem i borbom protiv tajkuna koji su htjeli da otmu ovo vrijedno zemljište“, napisao je na društvenim mrežama gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković.
Veći dio zasluga, međutim, za ovakvu presudu ima administracija Igora Radojičića koja je pokrenula pravnu bitku za vraćanje zemljišta kod Prijedorske petlje u gradsko vlasništvo. Grad se, za vrijeme dok je na njegovom čelu bio Radojičić, žalio Višem privrednom sudu na presudu Okružnog privrednog suda u Banjaluci kojom je presuđeno na štetu grada. Viši privredni sud je u maju 2020. godine uvažio žalbu Grada i predmet na ponovno odlučivanje vratio na niži sud. Prvu tužbu, uopšte, zbog predmetnog zemljišta, podnijela je 2011. godine administracija Slobodana Gavranovića.
“Poništena je prethodno nepovoljna presuda nižeg suda i sad očekujemo da po instrukciji Višeg privrednog suda dobijemo konačnu presudu u svoju korist“, rekao je Igor Radojičić u maju 2020. godine.
Zemljište kod Prijedorske petlje je u bivšoj Jugoslaviji dato na upravljanje Poljoprivrednoj školi kao opštenarodna imovina.
Afera “Poljoprivredna škola” traje petnaestak godina. Zemljište kod Prijedorske petlje, procijenjeno na nekoliko stotina miliona maraka, je 2009. godine stupanjem na snagu spornog Zakona o stvarnim pravima uknjiženo kao pravo raspolaganja Poljoprivrednoj školi. Zatim je traženo pretvaranje u svojinu korištenjem odredaba Zakona o građevinskom zemljištu. Kancelarija za Zemljišno-knjižne poslove Osnovnog suda u Banjaluci je, 2010. godine, donijela nezakonito rješenje po kojem je zemljište prešlo u vlasništvo Poljoprivredne škole. To je, uvažavajući žalbu Grada 2020. godine, konstatovao Viši privredni sud.
U čitavoj priči pokušaja otimanja zemljišta kod Prijedorske petlje ulogu je imala i Republička uprava za geodetske i imovinsko pravne poslove Republike Srpske koja je, nakon što je Okružni sud u Banjaluci, poništio rješenje Zemljišno-knjižne komisije Osnovnog suda, ponovo donijela rješenje kojim se društvena svojina pretvara u pravo raspolaganja na zahtjev Poljoprivredne škole.
Inače, predmetno zemljište dio je velike afere “zemljište Poljoprivredne škole” koja je procjenjena na 400 miliona maraka a u kojoj je Poljoprivredna škola na čelu sa direktorom Edijem Hanešom mijenjala vrijedno zemljište u Banjaluci za parcele u selima oko Banjaluke. Hanešu je dozvolu za zamjenu zemljišta dao školski odbor te škole 2011. godine. Poljoprivredna škola je zemljište u Lazarevu/Budžaku mijenjala za seoske parcele koje je prethodno pokupovao Perica Repajić iz Laktaša. Repajić je zemljište po selima oko Banjaluke pokupavo po sumnjivo visokim cijenama. Parcele kod Prijedorske petlje procijenjene su, tada, na sumnjivo niske iznose. O čitavoj aferi objavljeno je mnoštvo tekstova i dokumentarnih filmova, u jednom trenutku je postojala informacija da aferu i umješanost nekoliko lica, od kojih su neka čak i zaposleni u Republičkoj upravi za geodetske i imovinsko pravne poslove, istražuje MUP RS, ali nije bilo epiloga istrage.
U međuvremenu, Perica Repajić je dio zemljišta prodao firmama Bingo iz Tuzle i Oktan promet iz Bijeljine za nešto više od 8 miliona maraka.
Grad je, inače, još 2011. godine tužbom pokušao da ospori upis prava raspolaganja na Poljoprivrednu školu, da poništi ugovore o zamjeni zemljišta i kupoprodajne ugovore koji su kasnije uslijedili. Tužbu je odbacio banjalučki Osnovni sud. Sud je tada u obrazloženju naveo i da je kompanija Bingo bila savjestan kupac i da ne može snositi posljedice zbog eventualnih tuđih propusta jer je zemljište kupila na osnovu povjerenja u zemljišne knjige.
Mediji su u prethodnih petnaestak godina pisali i o ulozi Bude Stankovića u “Aferi Poljoprivredna škola” i zamjeni parcele u gradu za parcele po selima oko Banjaluke. Budo Stanković, inače, jedan je od kumova Milorada Dodika predsjedika Republike Srpske. Njegov sin Dragan Stanković aktuelni je direktor Republičke uprave za geodetske i imovinsko pravne poslove Republike Srpske.
Čitav slučaj zemljišta Poljoprivredne škole u Banjaluci iznimno je opširan a vođeno je više pravnih sporova. U čitavu priču bili su uključeni notari, pojedinci iz Osnovnog suda Banjaluka, Poljoprivredne škole, Grada Banjaluka, Pravobranilaštva Republike Srpske i Republičke uprave za geodetske i imovinsko pravne poslove Republike Srpske.
Vladimir Kovačević, Gerila info