Zloupotreba javnog položaja u opštem smislu predstavlja vršenje službe protivno zakonu ili protivno ciljevima i interesima određene službe, kako se navodi u studiji „Krivično djelo zloupotrebe položaja ili ovlasti: Ključni problemi iz perspektive njegovog procesuiranja u Bosni i Hercegovini“ (Sarajlija, 2018). Međutim, kako se ističe u istoj studiji, nije svaka zloupotreba službene dužnosti krivično djelo. Baš taj segment nam je privukao pažnju – zloupotreba javnog položaja koja se ne može kvalifikovati kao krivično djelo, ali koja može proizvesti određene posljedice i reakcije u društvu.
Nebrojeni su primjeri zloupotrebe položaja kada nosioci političkih ili drugih javnih funkcija nastupaju na političkim skupovima svojih matičnih stranaka ili koriste svoj javni položaj kako bi ostvarili korist za političke stranke kojima pripadaju. Nisu rijetki slučajevi kada mediji, što je najpogubnije čak i javni servis, favorizuju određene političke opcije putem isticanja uloge pojedinih političara u određenim aktivnostima, o čemu je Gerila već pisala.
Uvidom u sadržaj u medijima i na zvaničnim internet stranicama političkih stranaka možemo primijetiti da se zloupotreba javnog položaja uopšte ne prikriva. Štaviše, naglašava se uloga pojedinih političara i drugih nosilaca javnih funkcija u aktivnostima u kojima se ne bi smjela isticati pripadnost određenoj političkoj partiji, odnosno koristiti javni položaj za promociju političke partije.
Navešćemo samo neke primjere, iako je zloupotreba javnog položaja gotovo svakodnevno prisutna u javnoj sferi.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
Na internet stranici Ujedinjene Srpske postavljena je informacija da je ispred stranke Ujedinjena Srpska OO Gradiška, Odbor za zdravstvo posjetio Vrbašku i da je u Domu u Vrbaškoj organizovana akcija mjerenja šećera, holesterola i krvnog pritiska. Akcija zdravstvenog pregleda građana sama po sebi nije loša. Štaviše, pohvalno je da se na taj način obraća pažnja na građane. Međutim, problem predstavlja, kao što možemo vidjeti na slici, korištenje zvanične opreme kao i pojavljivanje nosilaca javnih funkcija u svrhu promocije aktivnosti političke stranke.
Gotovo svakodnevno na RTRS-u se objavljuju prilozi koji favorizuju jednu političku opciju i to na način da nosioci javnih političkih funkcija nastupaju u ime političke stranke. Navešćemo primjer kada je predsjednik RS Milorad Dodik posjetio opštine Kostajnicu i Kozarsku Dubicu i tom prilikom se sastao sa rukovodstvom Opštinskog odbora SNSD Kostajnica što je očigledna zloupotreba javnog servisa za promociju određene političke stranke. Takođe, u prilogu se navodi Dodikova izjava u kojoj se apostrofira da je SNSD jedina politička orjentacija koja može da obezbijedi stabilnost i razvoj RS.
Još jedan očigledan primjer zloupotrebe javnog položaja možemo vidjeti i u slučaju kada je premijerka RS Željka Cvijanović u zvaničnom kabinetu ugostila američke stručnjake iz oblasti političkih kampanja, a glavna tema bila je kampanja SNSD-a za predstojeće opšte izbore u BiH. Dakle, u ovom slučaju je primjetna zloupotreba položaja i organizovanje sastanka za potrebe političke stranke u zvaničnim prostorijama državnih institucija.
Primjer zloupotrebe javnog položaja, konkretnije miješanja nadležnosti, možemo vidjeti na zvaničnoj internet strani Bakira Izetbegovića, člana Predsjedništva BiH iz reda bošnjačkog naroda. Naime, na toj internet stranici su postavljene informacije u vezi sa aktivnostima Bakira Izetbegovića i kao člana Predsjedništva i kao predsjednika političke stranke SDA. Dakle, zloupotrebljava se javni položaj i promoviše interes jedne političke opcije.
Na zvaničnoj internet stranici HDZ-a objavljena je informacija da je Dragan Čović, predsjednik HDZ-a BiH i hrvatski član Predsjedništva BiH, sa stranačkim izaslanstvom boravio u radnom posjetu Jajcu. I u ovom slučaju možemo vidjeti zloupotrebu javnog položaja, odnosno miješanje nadležnosti. Javni položaj člana Predsjedništva BiH se koristi za promociju interesa jedne političke opcije.
Dokaz da niko od bh. političara nije imun na neki vid zloupotrebe javnog položaja možemo vidjeti i u slučaju Mladena Ivanića i Mladena Bosića.
Naime, na zvaničnoj internet stranici PDP-a postavljena je informacija da je Mladen Ivanić učestvovao na političkoj tribini ove stranke u Kozarskoj Dubici, i to kao srpski član Predsjedništva BiH, kako je navedeno na sajtu PDP-a. Nije poznato da li je i sam Mladen Ivanić izjavio da nastupa kao srpski član Predsjedništva. Međutim, svjesno ili ne, na ovaj način je izvršena zloupotreba javnog položaja zato što je navedeno da nosilac javne političke funkcije iznosio stavove u korist jedne političke opcije.
Na sajtu SDS-a je prenesen intervju Mladena Bosića koji je dao brčanskom portalu „nula49.com“. Na sajtu SDS-a se navodi da je intervju dao predsjedavajući Predstavničkog doma Mladen Bosić, što predstavlja zloupotrebu javnog položaja. Naime, Mladen Bosić ima pravo da favorizuje neku političku opciju, ali samo kao član stranke ili građanin, ne i kao nosilac javne funkcije.
Dakle, možemo vidjeti da je zloupotreba javnog položaja sveprisutna na bh. političkoj sceni. Iako niko nije imun na zloupotrebe, primjetno je da one političke stranke koje imaju vlast više zloupotrebljavaju javni položaj.