U kampanji koja ulazi u završnu fazu u Republici Srpskoj već su zabilježene brojne zloupotrebe. Mediji su u nekoliko navrata izvještavali o tome kako pojedinci koji su kandidati na izborima u svrhu promovisanja svoje kandidature koriste resurse Republike Srpske. Kandidati, uglavnom oni iz vladajućih stranaka jer imaju pristup republičkim resursima, na predizborne skupove odlaze službenim vozilima i helikopterom koji je u vlasništvu Vlade Republike Srpske odnosno koji je plaćen novcem građana Republike Srpske.
(helikopteri Republike Srpske na predizbornom skupu SNSD-a) foto RTVBN
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
Institucije Republike Srpske godinama se koriste kao mjesta na kojima se održavaju koalicioni sastanci a za nešto što bude najavljeno kao sastanak rukovodstva Republike u Palati se ispostavi da je koalicioni sastanak. Tako je i u ovoj kampanji.
(koalicioni sastanak u Palati Republike) foto Buka
Pojedinci na vlasti imovinu Republike Srpske očigledno doživljavaju kao svoju ili stranačku pa javne puteve i imovinu javnih preduzeća kite stranačkim zastavama.
(stranačka zastava na imovini Elektrokrajine)
U svemu ne čudi ponašanje pojedinaca, državnih službenika, koji i pored toga što im Zakon o državnim službenicima to zabranjuje aktivno učestvuju u kampanjama svojih političkih stranaka.
Primjeri koji stižu na adresu Gerila info su pomoćnici ministra poljoprivrede Republike Srpske Steve Mirjanića. Zoran Maletić pomoćnik je ministra za resor poljoprivrede i ruralnog razvoja i aktivno učestvuje u kampanji SNSD-a. Zoran Maletić čak je i kandidat SNSD-a za narodnog poslanika u NSRS iz izborne jedinice 6 što je apsolutno nespojivo sa Zakonom o državnim službenicima jer nije podnio ostavku na mjesto pomoćnika ministra, bar to nije poznato. CIK u tome nije vidio nikakav problem.
Čedomir Stojanović pomoćnik je ministra Steve Mirjanića za vodoprivredu i aktivno učestvuje u kampanji DNS-a. On je, takođe, kandidat za poslanika u NSRS iz izborne jedinice 6. Takođe nema podataka da je Stojanović podnio ostavku na mjesto pomoćnika ministra. Na ta pitanja nisu nam odgovorili u ministarstvu poljoprivrede Republike Srpske.
U ministarstvu pojoprivrede Republike Srpske nisu odgovorili na pitanja u vezi sa pomenutim slučajevima. Pitali smo ih da li znaju za stranačke aktivnosti dva pomoćnika ministra, da li je to eventualno odobrio ministar Stevo Mirjanić i ukoliko nije hoće li državni službenici koji učestvuju u kampanji stranaka biti sankcionisani.
Ovu oblast regulisao je i Izborni zakon BiH.
“Odredbom člana 1.8 stav (1) Izbornog zakona Bosne i Hercegovine propisano je da sudije redovnih i ustavnih sudova, tužioci i njihovi zamjenici, pravobranioci i njihovi zamjenici, ombudsmeni i njihovi zamjenici, članovi sudova/domova/vijeća za ljudska prava, notari, policijski službenici, državni službenici, pripadnici Oružanih snaga BiH, pripadnici Obavještajno-sigurnosne agencije BiH, kao i diplomatski i konzularni predstavnici BiH u inozemstvu, koji imaju diplomatski status u skladu s Bečkom konvencijom o diplomatskim odnosima (iz 1961.godine), mogu se kandidirati za javnu izbornu dužnost samo ako prethodno podnesu ostavku na taj položaj ili postupe u skladu sa zakonima koji reguliraju njihov status. Iz izloženog proizlazi da ovaj Zakon ne tretira status namještenika i državnih službenika u izbornom procesu, te da su isti dužni da postupe u skladu sa zakonima koji reguliraju njihov status.”- piše na sajtu Centralne izborne komisije BiH.